Ukázka - Kejklíř

Druhé základní povolání, které si na těchto stránkách představíme, je kejklíř. Charakteristická je pro něj nejen šikovnost a mrštnost, ale i sklon nehrát tak úplně podle společenských pravidel. Nemusí tedy jít jen o potulného komedianta, ale může to být i pouliční zlodějíček nebo elegantní podfukář.

Kejklíř

Trpaslík Harald stál v okně a močil dolů na dvůr.
„Skvělý plán, Zvonku,“ prohlásil. „Jenom jsem z toho čekání pod postelí málem praskl.“
Mladý hobit Zvonislav Prstka seděl na inkriminované posteli, před sebou rozloženy papíry, které vytáhl ze škvíry pod krbovou římsou.
„Byla to jediná možnost, pane Haralde,“ řekl. „Víš sám, že jsme tenhle pokoj obrátili vzhůru nohama a úkryt s listinami jsme nenašli.“
„Čím se ti vlastně podařilo přimět Verenu z Úhoště, aby ty dopisy šla vyjmout ze skrýše?“
„Měl jsi mě vidět, pane Haralde,“ zakřenil se půlčík. „Navštívil jsem ji v bohatě vyšívaném kaftanu, pleť jsem měl zažloutlou a hlas se mi stařecky třásl. Ani ty bys mě nepoznal.“
„Věřím,“ odtušil trpaslík. „Vzpomínám si, jak jsi ze mě kdysi vymámil dva haléře v převleku za žebráka.“
„Nuže,“ navázal hobit potěšeně, „představil jsem se jako hlava plátenického cechu a naznačil jsem, že s naším urozeným panem Radmirem nevycházíme dobře. A že bychom štědře zaplatili za něco, co by nám umožnilo vyjednávat s ním z pozice síly.“
„A to stačilo?“
„Samozřejmě, že ne. O tom, že by mi ta důvěrná psaní ukázala, nechtěla ani slyšet. Tak jsem začal mluvit, jako když medu ukrajuje, a říkal jsem samé věci, které by mě na jejím místě urazily. Že si vážím jejích čarodějných schopností, ale jen těžko mohu věřit tomu, že by nějaké zaklínadlo na přivolání větru dokázalo dostat do jejího držení tak přísně střežené dokumenty. A že vše, co o obsahu těch listin zatím prozradila, svědčí pouze o bohaté fantazii. Nakonec se zvedla a vztekle odkráčela sem do ložnice.“
„Zbytek jsem viděl zpod postele na vlastní oči,“ doplnil ho trpaslík, zatímco si zavazoval poklopec. „Měli bychom zmizet, Zvonku. Nicméně začínám tvůj úspěch chápat. Zřejmě sdílíš s tou čarodějnicí jisté povahové vlastnosti.“
„Myslíš prohnanost, pane Haralde?“ zamrkal hobit spiklenecky.
„Ješitnost, kejklíři,“ odtušil trpaslík suše. „Měl jsem na mysli ješitnost.“

Povolání kejklíře bude ideální pro ty, kteří mají rádi nejednoznačné hrdiny. Kejklíř je dítětem ulice, dokáže zapadnout mezi chátru a vykroutit se z každého nebezpečí. Že přitom nejedná vždy úplně poctivě je pochopitelné. Ovládá nejrůznější triky a kejkle, od vykrádání kapes a falešné hry přes převleky až po šplhání po zdech. Jako nikdo jiný se dokáže orientovat ve městě, získávat informace a nalézat ukryté předměty.

Kejklíř není jen obyčejný pouliční zlodějíček, je to skutečný umělec ve svém oboru. Může být hvězdou komediantské tlupy, lidovým vypravěčem či trubadůrem stejně jako proslaveným kapsářem. Poctiví měšťané a rolníci mu sice často nadávají do taškářů, vandráků a darmožroutů, nazývají jej pobudou, chmatákem i povalečem, ale stejně se nakonec nechají okouzlit a zasmějí se jeho kouskům.

Kejklíř, který se živí jako komediant nebo minstrel, cestuje v zájmu své obživy od hradu k hradu a od města k městu tam, kde ještě neznají jeho příběhy a představení. Pokud byl usazen ve městě, může prchat do divočiny před spravedlností. Nebo před kumpány, které zradil, či před rozezlenými manželi žen, které svedl. A protože z pytláků bývají nejlepší hajní, bývá kejklíř často i vyzvědačem či dokonce zástupcem spravedlnosti pracujícím v utajení.

Příklad dovednosti
Nenápadnost ve městě: Nalezení úkrytu pro sebe nebo pro předmět, splynutí s davem.

Příklad zvláštní schopnosti
Hadí muž: Vykroutí se takřka z jakýchkoliv pout, vmžiku se protáhne i tím nejužším otvorem.

Povolání

pokud jedno z pěti zamýšlených povolání nebude druid tak to se slovany nemá moc společného, doufám že slovanský nádech prostředí se odrazí jak v náboženství a stylu života tak i na magii která by měla být zaměřená na přírodu,živly a bohy. I přes to by měla fungovat světlá a temná strana magie, podobně jako v Asterionu (Temní druidové a knězi temných bohů).

ehm?

Moc nechápu Vaši logiku - pokud jedno z pěti základních povolání nebude druid - keltský kněz, učenec a bard, potom to se slovany nebude mít moc společného?

Musím vás zklamat, druid mezi základními povoláními opravdu není. Ale on mezi základními povoláními nebyl ani v původním DrD.

Náboženství a do jisté míry i podstata magie budou odvislé od settingu který budete chtít hrát. S Asterionem má hra být kompatibilní, to by Vás mohlo trochu uklidnit.

Já myslel že dřív druid nebyl

Já myslel že dřív druid nebyl vůbec.
Znam ze základního (DrD 1.6 pokud je to ono co máte na mysli) pouze Bojovníka,Hraničáře,Čaroděje,Zloděje a Alchymistu. Bylo jich tam snad víc?

Karlos

Tato postava Kejklíře mě velice zajímá těším se ,až si jí budu v pravidlech pročítat. Na to že není obohacená žadnou magickou mocí se jí dá podle mého vymyslet hodně schopností ,které mohou často být i lepší než nějaká kouzla. Čověk se tak lépe vžije do hry když postava bude působyt takto realisticky. I když DrD 2 by podle mě mělo být hodně natpřirozené. Právě očekávám že další povolání budu více magické takže mít navybranou aspoň z jednoho takového povolání je výborný nápad. Čím více povolání by bylo navýběr tim by se alespoň každá nová hra lišila ve veliké míře. A v družině by bylo určitě spoustu zajímavích povolání.

Akej rasy je znazorneny

Akej rasy je znazorneny kejklir?

Crowen

Rasa

Měl by to být ten mladý hobit z úvodního motextu, jen v jiné situaci, než která je popsána.

hmm, na hobita moc chudy a

hmm, na hobita moc chudy a vysoky :-)
crowen

hm

Podle čeho usuzujete výšku? A je to kejklíř, to přece nebude buclík.

podla sipov - napr podla

podla sipov - napr podla tohto http://www.lukostrelba.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4... su sipy dlhe 60-80cm, niekde sa uvadza aj do 100cm. Zober si najkratsi sip - 60cm a schvalne, kolko takych sipov das na vysku popri postave na lane. Sip pred postavou a sip za postavou su skoro rovnako dlhe, keby som si zobral priemer ich dlzky, a ratal so 60cm sipom, tak mi vyjdu 3 sipy, co je 180cm - relativne vysoky clovek.

:)

Touché. Původně to nebyl hobit, později byl pohobitěn, ale na šípy/šipky jsem zapomněl. Do knihy to hádám opravíme.

to je jasný

no přece ci- ... éee pardon, totiž róm :)

název

Myslím, že kejklíř sice není nějaký dobrý název, ale je pravda, že zloděj nemusí vždy jen krást, a ne každý zloděj umí dobře vycházet s lidmi, s tím názvem je to těžké, ale taky mě nic lepšího nenapadá

Popravdě mi to přijde trochu

Popravdě mi to přijde trochu nudné. Prostě Rogue s Bardskou omáčkou z DnD.

Ale je pravda, co by asi tak člověk chtěl vymyslet ke zlodějovi. Magický a prestižní povolání budou určitě zajímavější.

Obrázek parádní, povídání

Obrázek parádní, povídání atmodferické. Kejklíř mě z uvedeného zaujal. Doufám, že ta shcopnost "hadí muž" bude brána s rezervou...snad se minstrel nebude moci protáhnout klíčovou dírkou :-D P.S. Ale to by si stejně každý upravil dle gusta svého

?

Co je špatné na inkriminované posteli? Zní to dobře a je to spisovně.

Re: ?

Slovo "inkriminovaná." Působí to na mě podobně jako kdyby ve vědecké publikaci bylo "a všechny výsledky byly v háji." Což je také spisovné, ale prostě nemístné.

No ve vědecké práci to

No ve vědecké práci to nemístné asi trochu je, ale ve vědecké presentaci jsem se setkal i s mnohem "voňavějšími termíny" :-)

Hezky česky

Poté, co jsem si přečet' spojení "inkriminovaná postel" se mi nechtělo číst dál. Je sice hezké vylíčit různé dobové reálie typu zavazovaného poklopce a zvyku močení z okna, ale, hm, tímto druhem jazyka?