Dračí doupě II v tisku!

Minulý týden bylo Dračí doupě II po závěrečném vpravdě hektickém sazečském úsilí odevzdáno do tiskárny. Čekání na hotovou knihu vám zkusíme zpříjemnit několika ukázkovými dvoustranami.
Trpaslíci
Zaříkávač
Lupič
Magie

Složité?

Uvědom si, že v jedné knize máš pravidla pro jakékoliv hraní. Není to rozděleno na pravidla pro začátečníky, pro pokročilé a pro experty. Je tam všechno.
Jestli jsi takovej expert, vytáhni z pravidel základ a pak na to nabaluj další pravidla. Není nutný zahlcovat nováčky nebo družinu co teprve s DRD II začíná vším tím okolo. Když se budete učit postupně, půjde to lépe a lépe.

Pravidla jsou udělány velice pěkně. Pro mě osobně jsou ilustrace inspirující a i když mě tvar pravidel nejdřív polekal (klasicky to mělo velký formát) perfektně se nosí na sezení, hezky se čtou ale neztratá se. Že to je bible? To snad ne :)
Rady pro nováčky a příklady nejsou jen pro nováčky. I já jsem se v mnoha pasážích naučil něco nového. Pár nápadů pak přišlo třeba z některých příkladů.

Když jsem četl tvůj příspěvek, trochu jsem zaplakal. Skenovat to? Jo jo. Nejdřív řekneš, jak je to k ničemu a pak tady v podstatě přiznáš, že to nejen ukradneš (skenování knihy bez vlastnictví originál verze je tuším nezákoné) ale i překoveš a vykradeš sistém. Hm, nevím jak je po tomhle autorům (kterým děkuji za dobře vyřešená a zvládnutá pravidla) ale já bych tě asi rozškubnul jak hada :)
Trocha úcty k DRD by neuškodila.
Je to jen můj názor...

re

Po roce odmlky se zase chystáme zahrát si na dobrodruhy a jako vždy řeším problém jaká pravidla použít. Začínali sme s DRD 1.6 ale vždy sme spoustu věcí zjednodušovali až to nakonec skončilo tím, že sem si vždy připravil pravidla vlastní. Samozřejmě ale dřív nebo později se ukázala jako nepoužitelná a s trhlinami v logice. Naposledy sem zkoušel nahlédnout do českého překladu čtvrté verze Dungeon & Dragons. Pochopení alespoň poloviny pravidel a zorientování se v nich by zabralo PJ/DM měsíc života a místo zábavy bychom pak hledali tabulky a sčítali a odčítali. Tolik úvodem co si myslím o pravidlech pro hry na hrdiny. Když sem tedy hledal inspiraci při tvorbě vlastního systému, narazil sem i na DRD2. Díval sem se na ukázkové pdf a musím říct že mě ten zjednodušený systém zaujal. Například vymýšlení si vlastních kouzel to byla první věc co sem na drd upravil. A také se mi velmi líbí to čerpání energie na nepovedené hody. Ovšem je tu i neagitvní kritika. Zbytečné plýtvání prostorem pro ilustrace, různé názorné příklady, co jsou to hry na hrdiny a vůbec vše z té teorie... tohle má smysl pro 10-letého človíčka co to nikdy neviděl a i on to stejně přečte jednou a jednou si prohlédne obrázek a od té chvíle je to jen zbytečný balast, který sebou musí vláčet na sezení (v mém případě v ruksaku na zádech). Pointa je: nebylo by možné na web hodit pouze pravidla v pdf okleštěná od těch názorných příkladů, rad pro začínající hráče a ilustrací? Za takovou věc bych byl ochotný zaplatit ale nezlobte se na mě ale kupovat si bibli za 500kč kde polovina textu je pro mě stejně nepoužitelná. Ba co víc. Přijde mi to často tak infantilní až mě to uráží. Pokud se tedy něco takové v horizontu několika dní objeví, tak tasím peněženku a ten nový systém vyzkouším nebo si z něj alespoň něco odnesu pro sebe. Jestli ne, tak se tu upřímně doznávám že sáhnu raději po naskenované verzi.

RE

Tak pokud Vám připadalo i DrD 1,6 složité a potřebovali jste si ho zjednodušovat, tak ti doporučuji minimalistická pravidla (viz. například http://rpgforum.cz/anotace/dungeon-squad ), moc těžké do tvého batohu to nebude, na chvilku zabavení to je, ale na větší kampaň už potřebuješ trochu víc, osobně jsem hrál i DrD 1,5 i D&D 3,5 a 4 edici a další a jsem zvědavý na toto, jak to bude vypadat. A souhlas, těch cca 500 není zas tak moc. U nás to koupíme do družiny a pak už bude na každým komu se to jak zalíbí.

Soriel

Bude aj Lite

Ja len podotknem, ze pracujeme na DrD II Lite (v rozsahu zhruba, ako má ten Dungeon Squad), ktoré bude zadarmo na stiahnutie na stránkach, ako aj v tlačenej podobe ako zošitok. Na výlety môžeš určite skúsiť zobrať to, čo bude mať tú výhodu že ak sa zapáči, plynulo môžeš prejsť na plné DrD II :P

(prvé ohlasy naznačujú, že požiadavku jednoduchosti by mohlo splniť aj plné DrD II, viz napríklad tu)

Raději sáhneš po naskenované

Raději sáhneš po naskenované verzi, která ty "zbytečné" části mít nebude... moment. Vlastně bude... a navíc se bude dost blbě nosit v batohu. Bude ji potřeba přebrat a vytisknout. Hele, jestli chceš krást, tak to udělej. Ale přiznej to hlavně sám sobě a nehledej si výmluvy v takových kecech ;-)

Já osobně si rád přečtu i ty "příklady pro nováčky" přestože mám pod opaskem přes deset let hraní RPG a přes tucet různých systémů. Nebo právě proto; vím, že se vždycky dočtu něco nového a užitečného.

- Conlai

Vyhoda pre jedneho je extrem pred drubeho

Áno, nepochybujem, že mnoho klasických RPG vyžaduje istú časovú investíciu, kým ich hráči zvládnu - na druhej strane existuje bazilión prekladov krátkych hier, ktorá sa dajú naštudovať za tri hodiny (s prestávkou na obed) a v krátkych sedeniach zvládnuť.

Osobne si nemyslím, že plytvanie ilustráciami je plytvanie -- typický čitateľ chce vidieť kreatívne pravidlá, ktoré sú príťažlivé a je nereálne a nepredajné mať ,,tristodvadsaťstranovú stenu textu" bez príkladov, ktoré sú nie nepodobné právnickým/matematicko fyzikálnym skriptám.

Táto móda tu už bola a našťastie je už za nami. Samozrejme, že existujú skúsení hráči, ktorí to budú ignorovať, ale... z mnohých dôvodov je oveľa jednoduchšie mať text zameraný na šíre masy, kde pokročilí hráči pol textu preskočia než mať minimalistický absolútne nezrozumiteľný text, v ktorom nie je ani jeden príklad a ani jeden komentár (za všetky školský príklad: Wushu vs Wushu Open Reloaded). To, že ťa to uráža, nepovažujem za problém textu. Ale pre inšpiráciu by si mohol povedať, ktorý iný text pravidiel rolových hier považuješ za vhodný pre teba (mňa by to inšpirovalo pri dizajne a preklade iných hier.)

To, či si ochotný investovať dané peniaze Kč, je rovnako tvoja voľba -- osobne si myslím, že je to štandardná cena za akúkoľvek knihu s týmto rozsahom a v danej kvalite a v danom náklade (bez ohľadu na to, či je to rolová hra alebo kniha receptov.)

Inak je vo vízii DrD2 Lite: minimalistický systém na pár strán s obmedzenými pravidlami bezplatne.

A áno, som zvedavý, kedy bude sken, ja to mám za running joke.

RE:

Ahoj,

500 Kč dostaneš na brigádě za necelý den, opravdu netuším, kde je v tom riziko. Rozdělte náklady na 4 lidi a jste úplně v pohodě. Cca 300 stran je "bible"? Tak to asi žiji v jiných relacích, protože 300 stran je pro mě slabší knížka :-) Navíc DRD II je produkt, který je více či méně zaměřen na začátečníky, příklady předpokládám jsou nezbytné, obrázky také k tomuto typu pravidel patří.

Jsem zmatený - předpokládal bych, že jsi zkušený hráč, nicméně věta typu "dělali jsme pravidla, ale vždycky to špatně dopadlo" zase naznačuje opak. Udělám teď trochu DRD II konkurenci, ale ideální systém pro zkušené hráče, kteří už teda musí házet kostkou, je 2k6>9 rovná se úspěch v aktivitě, hráč může dostat bonusy 1-5 za skvělý roleplay, chytré myšlenky, neotřelá řešení. A je hotovo :-)

Přiznávat se, že budeš krást, už taky přestává snad být v módě. Buď pravidla chceš a koupíš nebo nechceš a oželíš. Fér by bylo si pravidla koupit a výcuc z nich si udělat sám.