Dračí doupě II v Pevnosti 09/2010

Po představení ras, s nimiž se v novém Dračím doupěti setkáte, následovala v zářijovém čísle Pevnosti dvoustrana, která čtenáře seznámila s pěticí základních povolání, z nichž si budou moci hráči při tvorbě svých postav vybírat. Stáhnout si ji můžete zde.

(Poznámka: Poslední ze základních povolání - označené v článku jako "adept" - se bude nakonec jmenovat zaříkávač. Toto rozhodnutí padlo až po odevzdání uvedeného článku do tisku.)

další povolání

Těším se jaká budou další povolání,
kněz, lovec démonů , nekromancer , paladin , druid , to by mě zajímalo jaká tam ještě budou ??

povolání

je úplně jedno jak se které povolání jmenuje, jsou to jenom názvy v pravidlech, které si každý pro dobrodružství upraví tak jak se mu to hodí a navíc toho moc stejně nepoví o skutečné povaze toho povolání

No nevim

Myslim, že kněz by se dal, kdyby se hrálo tak trochu víc na středověkej styl kněžích (i když, ono i styl-nestyl třeba bojovník -> bojovej kněz a basta:) , udělat z jinýho povolání a zbytek (víra, rituály, zázraky atp.) domluvit s PJ. Zas by ale bylo příjemný mít to hotový a nemuset se s tim hned po přečtení pravidel párat. Anebo pokročilé povolání?

Lovce démonů bych taky nechal Blizzardu, navíc si myslim, že jak LD, tak nekromant nejsou úplná klasika vyprávění a žádají trošku odlišný přístup vedení a hraní hry. Těžko odhadnout, jestli budou pravidla připravená i na vytvoření méně standartních a případně namakanějších postav a jestli nabídnou víc možností a stylu hraní od hack'n'slash až po skoro-divadlo nebo to budou mít spíše nastavené. Četl jsem Příběhy impéria a podle tvůrčího týmu bych vsadil spíš na druhou možnost, ale vědma (pokročilé povolání?..hmm, to je asi zbytečný) nejsem.

Možnosti vytvořit o něco zuřivějšího a akčnějšího druida osobně dávám palec nahoru.

Co já to plácám?

Jsem se blbě vyjádřil k tomu nastavení v pravidlech. Rubačku nebo divadlo si z toho může udělat každý, spíš jsem měl na mysli spektrum od realistického pojetí přes hrdinské až k superhrdinskému (jakože hraní za legendy, anděly, bohy, co já vim?)...asi tak no

NESTRAŠ !!!

vždyť lovcem démonů už hodlají zprasit ďablo, proč prznit i DrD?!? Samozřejmě by to tady mohla být úplně jiná postava, ale ten název ve mě vyvolává žaludeční nevolnost (teda když si vzpomenu na nedávno zveřejněnou "cool" postavičku od blizzardu, ale to je debata pro jiný server).
Ovšem ten nápad s nekroušem vůbec není špatný, jako jedno z povolání vycházejících ze zaříkávače. No a něco na způsob druida ze starého DrD by se mi taky líbilo, jenom možná v trochu bojovějším hávu.

Kněz?

Jediné co mě zklamalo je zase absence kněze, nebo jakéhokoliv "začátečnického" povolání spojeného s vírou... že chyběl ve starém DrD byla podle mě chyba, ale dalo se to pochopit, jestli bude chybět i v DrD2, je to podle mého neprominutelná trestuhodnost. Jedná se o archetypální druh hrdiny, stejně jako bojovník a kejklíř či adept...
Jinak k tomu nic nemám, jen zdvižené palce a poklonu!

To bude pěkné, až to se mnou definitivně...začne někdo hrát

Nekomentoval jsem dřívější příspěvky povolání, tak to trošičku rozvedu.
Musím říct, že u bojovníka se toho asi zas tolik nového vymyslet nedá. Nic proti povolání jako takovému, ale myslím, že ten se musí okořenit zajímavým příběhem nebo charakterem.
Lovec je pěkně nastíněn, žádná magie, prostě chlápek, co vyzná v lese, to je fajn. Jen dovednost Jedno oko otevřené mi přijde trošku moc "cinematic".
Hodně se mi líbí označení kejlíř (koneckonců mi to sedne k anglickému archetypálnímu "rouge" rozhodoně lépe než darebák nebo zloděj a mimo to mi název hezky zapadá do mojí představy o vašem světě, i když vím, že asi vyvíjíte spíše systém než setting), ale jinak si myslím, že zvláště v začátcích (před volbou porkročilého povolání)bude taky podobný jako v jiných hrách, což mi nijak nevadí, ale s některými věcmi prostě hýbat netřeba.
Název povolání Mastičkář mi zase pěkně dotváří tu lehce jalovou atmosféru, kde mnou chválený vodník je pořádný bídak a kde každý druhý nemá občanské povolání "hrdina, co nosí šestitunovou zbroj nebo nějakou podobně nepraktickou cool vychytávku". Sice moc nechápu, proč by měl být lepší v jednání s lidmi než ostatní, i když třeba na takovýho prašivýho Grímu by to celkem pěkně sedlo. No jak říkám mastičkář je ok, jen jsem zvědav, jak se poperete s těmi lektvary, protože při tomhle slově se mi vybaví křišťálový flakónky a zabroušený hrdla z nějaké high-fantasy, což, jak jste si už asi všimli, není úplně můj šálek kávy. Nejde mi o slovíčkaření, spíš aby se z tohodle povolání (případně z vyššího) nestala chodící továrna na magické předměty. Chápu, že ty věci musí nějak logicky vznikat, jen si nejsem jist, jak moc a jak často by to měla být doména postav. Na craftování z několika ingrediencí si člověk může podle mého zahrát rpg na compu, takže jsem opravdu zvědav na to pojetí, případně na typy ke hraní, jak výrobu oživit. Na druhou stranu jsem nikdy nic takového nehrál, takže je možné, že to pro některé hráče slušný tahák...
No a to nejlepší nakonec:). Musím říct, že adept mě opravdu nadchnul. Namísto blesků, teleportů, zkaměnění atp. má uhranutí a místo sesílání kleteb bude rád, když nějakou rozpozná. Zná jazyky a zná pár pravidel nebo tradic, jak správně jadnat s kouzelnými bytostmi. Ale drží se pěkně při zemi jako čarodějův učeň(ten s velkým Č).
To je vůbec věc, která se mi líbí, že to jsou všichni takový hezky nahození začátečníci. Chápu, že to vyplývá i ze samotných pravidel a vůbec z toho, že to je první kniha nové hry, a že si celý příspěvek dost subjektivně upravuji k obrazu svému, ale tak od toho už tu asi rpg jsou, ne?
Musím říct, že se po tomhle článku těším na další měsíc a na PDFko o pokročilých povoláních. Howgh!